Obraz to element wystroju, który odpowiednio dobrany potrafi nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter — sztuką jest jednak wybrać ten właściwy, a potem prawidłowo go powiesić tak, aby dobrze komponował się z innymi dekoracjami i nie zdominował mieszkania.

Wielkość obrazu ma znaczenie!

Przed zakupem obrazu należy rozważyć, ile miejsca jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć, pamiętając o jednej podstawowej zasadzie, obrazy poniżej wymiaru 50 × 60 cm nie powinny wisieć pojedynczo na ścianie — w przypadku mniejszych obrazów dobrym pomysłem jest stworzenie galerii, składające się z minimum trzech elementów. Kolejną ważną rzeczą jest rama, wybierając bardzo duże płótno, rama nie jest już potrzebna (dotyczy to głównie obrazów abstrakcyjnych), taka sama zasada obowiązuje przy obrazach wieloelementowych, szczególnie tych kaskadowych (jeden wzór podzielony na kilka elementów) – w tych przypadkach ramy nie są polecane.

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na kupno mniejszych obrazów, które nie są oprawione, rama powinna być utrzymana w tym samym stylu co reszta wystroju mieszkania. Niewątpliwą zaletą obrazów jest to, że są w stanie optycznie zmienić proporcje pomieszczeń, podłużne płótna czy obrazy o wyraźnie zaznaczonej linii horyzontu polecane są szczególnie do ciasnych wnętrz, które dzięki nim wydawać szersze niż w rzeczywistości. Otrzymany efekt jest tym bardziej silny, im mocniejszy jest kontrast między obrazem, a ścianą.

Wieszanie obrazów – zasady

Jeżeli mamy już obraz w domu to przychodzi kolej na jego odpowiednie zawieszenie, co wcale nie jest taką prostą sprawą, na szczęście istnieją jednak konkretne recepty na udany efekt, które zapewnią, że wystrój wnętrz będzie zachwycał zarówno gości, jak i domowników.Pierwsza i najważniejsza zasada to symetria, którą ludzkie oko odbiera najlepiej, wieszając więc obraz nad łóżkiem, czy nad kanapą środek obrazu powinien się zawsze pokrywać ze środkiem mebla, ważna jest również szerokość — idealna szerokość obrazu to 2/3 szerokości mebla, co dotyczy również galerii obrazów.

Sztuką jest zawiesić obraz na odpowiedniej wysokości, ogólna zasada mówi, że środek obrazu powinien znajdować się na wysokości około 150 centymetrów nad podłogą, chodzi oczywiście o to, żeby znajdował się on na poziomie wzroku — wysokość wieszania obrazu należy więc dopasować do średniego wzrostu domowników, to w końcu oni będą go najczęściej podziwiać. Ważna jest również odległość obrazu od mebli, która nie powinna być mniejsza niż około 25 centymetrów.

Problem pojawia się w przypadku wieszania obrazów nad schodami — tutaj najlepiej sprawdzą się obrazy kaskadowe, wieszamy je z zastosowaniem tych samych zasad, a więc wysokość mniej więcej 150 centymetrów nadal obowiązuje, jednak odnosi się ona do każdego stopnia z osobna.

Kolejnym trudniejszym przypadkiem są niskie pokoje, jeżeli obraz umieszczony w takim pomieszczeniu na wysokości 150 centymetrów byłby zbyt blisko sufitu, zawieszamy go w okolicach połowy ściany — tak, aby nie zaburzył proporcji pomieszczenia.Obraz na ścianie to ten z elementów wystroju, który z łatwością smutne i puste pokoje jest w stanie zamienić w eleganckie i oryginalne wnętrza, wystarczy jedynie trzymać się kilku prostych zasad, a efekt z pewnością nas zachwyci!